Szanowny kliencie jesteś na nowej stronie skodaczesci.pl firmy Skoda Polmozbyt, Łódź, Przybyszewskiego 199/205.

Wymiana świec zapłonowych w silniku 1,3 MPI

Świece zapłonowe to bardzo ważny element silnika, mający bezpośredni wpływ na jakość jego pracy, trwałość innych elementów takich jak np. katalizator oraz zużycie paliwa. Ważne jest żeby wymienić je w porę - szczególnie w samochodach z instalacją gazową gdzie zaleca się wymianę świec co 15 000 km przebiegu. Oto wkazówki jak je wymienić.

Na powyższym zdjęciu mamy rzeczy niezbędne do wymiany świec, czyli świece ( do silnika 1,3 MPI  również z gazem idealnie nadają się świece firmy NGK - http://www.skodaczesci.pl/oferta/czesc.php?id=931 ), klucz do świec 16 mm http://www.skodaczesci.pl/oferta/czesc.php?id=1562 oraz klucz inbusowy 5 mm do odkręcenia listwy zapłonowej.

 

Pierwszy krok to odpięcie kostki elektrycznej. Czynimy to poprzez wciśnięcie drutu opasającego kostkę - tak jak wskazuje strzałka na zdjęciu i zciągamy kostkę. Oczywiście zapłon w tym czasie mamy wyłączony a silnik jest ostudzony ( zimny )

 

Następny krok to odkręcenie dwóch śrub mocujących listwę zapłonową które znajdują się w miejscach zaznaczonych strzałkami. Śruby te mają prawy gwint więc odkręcamy je odwrotnie do ruchu wskazówek  zegara kluczem inbusowym o rozmiarze 5 mm.

 

Zdejmujemy listwę - cewkę zapłonową ze świec.

 

 

Odkręcamy świece ruchem odwrotnym do wskazówek zegara. (robimy to na zimnym silniku)

 

Na zdjęciu powyżej zdejmujemy osłonę gumową swiecy - co dwa, góra trzy lata powinno wymieniać się osłonki gumowe http://www.skodaczesci.pl/oferta/czesc.php?id=525 gdyż guma twardnieje i z czasem powstaje szczelina między świecą a osłoną. Wtedy jest ryzyko przebicia, a nawet uszkodzenia listwy - cewki zapłonowej http://www.skodaczesci.pl/oferta/czesc.php?id=442#. Osłonę zdejmujemy ostrożnie żeby nie zgubić sprężynki która przewodzi prąd do świecy.

 

Wkręcamy nowe świece zapłonowe zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dokręcamy mocno lecz tylko ręką bez używania przedłużek, gdyż możemy uszkodzić gwint w głowicy lub klucz.

 

Następnie zakładamy listwę zapłonową na świece i przykręcamy śruby mocujące ją zgodnie ze wskazówkami zegara. Dokręcamy siłą ręki bez użycia przedłużek. Na koniec zakładamy kostkę elektyryczną i gotowe. SZEROKIEJ DROGI.

Zobacz pozostałe porady dla Felicia...